بایگانی بخش رویدادها و مناسبت‌ها

img_yw_news
یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ -

انتصاب آقای دکتر ایرانشاهی به سمت ریاست واحد دانشگاهی ماهشهر

با حکم ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر آقای دکتر قدسی‌پور، آقای دکتر ایرانشاهی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی به عنوان رئیس واحد دانشگاهی ماهشهر منصوب شدند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ -

برگزاری دوره آموزشی پیاده سازی نظام مدیریت و تکنولوژی با رویکرد پتروشیمی

دوره آموزشی پیاده سازی نظام مدیریت و تکنولوژی با رویکرد پتروشیمی در روزهای ۱۲ و ۱۳ تیر ماه ۱۴۰۱ با حضور مدیران ارشد و میانی شرکت‌های پتروشیمی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر واحد ماهشهر برگزار گردید.

img_yw_news
شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ -

بازدید جمعی از دانشجویان واحد دانشگاهی ماهشهر از پتروشیمی تندگویان

جمعی از دانشجویان واحد دانشگاهی ماهشهر در روز دوشنبه ۹ خردادماه ۱۴۰۱ از پتروشیمی تندگویان بازدید کردند.

img_yw_news
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ -

بازدید جناب آقای دکتر آرزو معاون محترم امور بین الملل دانشگاه و رئیس پردیس‌ها و واحدهای خارج از مرکز دانشگاه از واحد ماهشهر

جناب آقای دکتر آرزو معاون محترم امور بین الملل دانشگاه و رئیس پردیس‌ها و واحدهای خارج از مرکز دانشگاه، امروز سه شنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۰ در محل پردیس ماهشهر حضور یافتند و از امکانات آموزشی، آزمایشگاهها و سایر امکاناتی که در این پردیس و در راستای رسالت واحد بین الملل دانشگاه قرار دارد بازدید به عمل آوردند.

img_yw_news
دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ -

برگزیده شدن طرح پژوهشی دکتر احسان خامه چی رئیس پردیس واحد دانشگاهی ماهشهر با موضوع تدوین دانش فنی تولید سیال تکمیل چاه‌های نفت و گاز

بر اساس گزارش دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از بین طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه های کشور، طرح پژوهشی دکتر احسان خامه چی رئیس پردیس واحد دانشگاهی ماهشهر و عضو هیئت علمی دانشکده نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با موضوع تدوین دانش فنی تولید سیال تکمیل چاه‌های نفت و گاز  به ‌عنوان طرح برگزیده در کتاب «طرح‌های صنعتی دانشگاه‌ها و پژوهشگاههای کشور در سال ۱۴۰۰» معرفی شد.  

img_yw_news
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ -

برگزاری مصاحبه آزمون استخدامی شرکت پالایش گاز یادآوران خلیج فارس

مصاحبه آزمون استخدامی شرکت پالایش گاز یادآوران خلیج‌فارس از بین پذیرفته‌شدگان مرحله علمی، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر از روز شنبه مورخ ۲۴ مهرماه ۱۴۰۰ آغاز و به مدت ۶ روز، تا روز پنجشنبه ۲۹ مهرماه ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و طبق برنامه زمانبندی اعلام شده به داوطلبان برگزار گردید.

img_yw_news
جمعه ۵ شهریور ۱۴۰۰ -

بازدید فرماندار شهرستان ماهشهر از آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی پتروناد آسیا

در روز پنجشنبه ۴ تیر ماه ۱۴۰۰ در طی فرآیند مصاحبه آزمون استخدامی شرکت پتروناد آسیا که از بین پذیرفته‌شدگان مرحله علمی، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد جناب آقای مهندس بندری فرماندار شهرستان ماهشهر از فرآیند و پنل‌های مصاحبه بازدید به عمل آوردند. فرآیند مصاحبه آزمون استخدامی شرکت پتروناد آسیا از روز دوشنبه  مورخ یک شهریورماه ۱۴۰۰ آغاز و به مدت ۴ روز، تا روز پنجشنبه ۴ شهریور ماه ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و طبق برنامه زمانبندی اعلام شده به داوطلبان برگزار گردید.

img_yw_news
سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ -

برگزاری مصاحبه آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی پتروناد آسیا

مصاحبه آزمون استخدامی شرکت پتروناد آسیا از بین پذیرفته‌شدگان مرحله علمی، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر از روز دوشنبه مورخ یک شهریور ۱۴۰۰ آغاز و به مدت ۴ روز، تا روز پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و طبق برنامه زمانبندی اعلام شده به داوطلبان برگزار می‌گردد.

img_yw_news
جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ -

برگزاری آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی پتروناد آسیا

برگزاری آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی پتروناد آسیا آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی پتروناد آسیا روز  پنجشنبه مورخ ۱۴ مرداد ماه در دو نوبت صبح و بعدازظهر و در روز ۱۵ مرداد در نوبت صبح با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر واحد ماهشهر برگزار گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ -

ارائه راهکاری نوین جهت شناسایی و حذف رسوبات در چاه های تزریقی پسآب میادین نفتی توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ارائه طرحی در زمینه آسیب‌شناسی چاه‌های تزریقی پسآب در میادین نفتی شدند که با ترکیب مدلسازی و تست‌های آزمایشگاهی پیشرفت کرده است. به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مصطفی شجری دانش آموخته مقطع دکتری  پردیس ماهشهر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مدلسازی تغییرات تزریق پذیری در فرآیند تزریق آب زائد در یک چاه به علت ته نشست رسوبات معدنی» گفت: تزریق پسآب واحدهای نمکزدایی میادین نفتی به درون چاه‌های مخصوص تزریق آب زائد سابقه‌ای کهن در صنعت نفت جهان دارد. وی افزود: گرفتگی مداوم این چاه‌ها بدلیل تشکیل رسوبات معدنی و کاهش تزریق‌پذیری سنگ مخزن در ناحیه اطراف چاه از مهم‌ترین چالش‌های مرتبط با عملیات تزریق پسآب بوده و مشکلات زیست محیطی ناشی از رهاسازی این آبها در طبیعت بیانگر اهمیت ارتقای دانش فنی شناسایی و روش بهینه برطرف‌سازی این رسوبات است. دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه برای نخستین بار مدلسازی دینامیک رسوبات معدنی در چاه‌های تزریقی پسآب با مدلهای مختلف انجام شده است، بیان کرد: این پژوهش در سه مقیاس آزمایشگاهی، میدانی و نرم‌افزاری انجام شد؛ که طی آن نوع رسوبات واقعی در مقیاس آزمایشگاهی با تست‌های استاتیک شناسایی شده و با مدلسازی نرم‌افزاری به مقیاس چاه و میدان تبدیل  و رسوبات حاصله پیش‌بینی گردید. صحت مدل دریک چاه تزریقی پسآب در جنوب غرب ایران بررسی شده و روش بهینه حذف رسوبات حاصله نیز ارائه گردید. به گفته وی، ترکیب نرم‌افزارهای کاربردی صنعتی با نرم‌افزارهای کدنویسی و فرمولاسیون روابط و مواد برای اولین بار در دومقیاس مختلف، از چالش‌های مهم این طرح بوده است. وی با اشاره به کاربردهای نتایج این پروژه گفت: در صنعت نفت و عملیات بهره برداری از چاه‌های نفتی با روش ازدیاد برداشت جهت تداوم ارتقای تولید از چاه‌های نفتی با روش تزریق آب از چاه‌های مجاور می توان از نتایج این طرح بهره‌مند شد. وی با اشاره به ویژگی های طرح افزود: نوآوری علمی و در عین حال کاملا عملیاتی بودن پروژه از اهم ویژگی‌های خاص طرح به شمار می رود. وی گفت: دربخش مدلسازی نرم‌افزاری و آزمایشگاهی فعالیت‌های مختلفی انجام شده اما درخصوص قیاس مدل‌ها و بهینه‌سازی مدلهای موجود برای نخستین بار انجام شده است. شجری با اشاره به مزیت‌های رقابتی طرح گفت: بزرگترین مزیت طرح،  کاملا عملیاتی بودن پروژه در عین نوآوری علمی آن محسوب می شود. محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: باتوجه به اینکه اکثر میادین نفتی کشور دارای چاههای تزریق پسآب بوده و کاهش میزان تزریق‌پذیری سنگ مخزن در ناحیه اطراف این چاههای تزریقی (هم در پروژه‌های EOR و هم در پروژه‌های دفع آب‌زائد) ناشی از تشکیل رسوبات معدنی بوده و سالیانه هزینه‌های سهمگینی جهت بهبود وضعیت این چاهها میگردد، در عین حال مشکلات زیست محیطی ناشی از رهاسازی این آبهای آلوده در طبیعت بیانگر لزوم اجرای چنین طرح‌هایی در مقیاس آزمایشگاهی و نرم‌افزاری بوده و استفاده از نتایج حاصله در صنعت نفت و گاز از دو بُعد اقتصادی و زیست‌محیطی مفید فایده خواهد بود. گفتنی است: استاد راهنمای این پروژه دکتر فریبرز رشیدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است.

img_yw_news
یکشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰ -

برگزاری مصاحبه آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی بندرامام

برگزاری مصاحبه آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی بندرامام مصاحبه آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی بندرامام از بین پذیرفته‌شدگان مرحله علمی، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر از روز شنبه مورخ ۵ تیرماه ۱۴۰۰ آغاز و به مدت ۶ روز، تا روز پنجشنبه ۱۰ تیرماه ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و طبق برنامه زمانبندی اعلام شده به داوطلبان برگزار گردید. شایان ذکر است در طی برگزاری این مصاحبه جناب آقای دکتر آقاجری نماینده مردم شهرستان ماهشهر، رئیس محترم بنیاد شهید و ایثارگران شهرستان ماهشهر، جنای آقای مهندس عزیزی مدیر محترم منابع انسانی هولدینگ خلیج فارس بازدید به عمل آوردند.

img_yw_news
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ -

ساخت کاتالیست تصفیه هیدروژنی کاربردی در صنایع پالایش و پتروشیمی توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاتالیست فرآیند تصفیه هیدروژنی با استفاده از مخلوط  اکسیدهای فلزی را طراحی کردند. به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فرهاد کیوانی مهر دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر(واحد ماهشهر) و مجری طرح « اصلاح کاتالیست فرآیند تصفیه هیدروژنی با استفاده از مخلوط اکسیدهای فلزی» گفت: نفت خام و مشتقات نفتی  مانند مازوت، نفتا و بنزین پیرولیز علاوه بر هیدروکربن‌ها شامل ناخالصی‌هایی مانند ترکیبات گوگرددار، نیتروژن دار، اکسیژن‌دار و فلزات هستند. وی با بیان اینکه  وجود این ترکیبات سبب بروز مشکلات محیط زیستی شدیدی خواهد شد که کشور ما هم این روزها بسیار با این آلاینده‌ها خصوصاً در سوخت نیروگاه‌ها و خودروها به دلیل تشکیل ترکیبات SOx و NOx که عامل اصلی آلودگی هوا هستند، مواجه است، گفت: این آلاینده‌ها اگر وارد جو شوند با رطوبت هوا واکنش داده و به صورت باران اسیدی به سطح زمین باز می‌گردند که سبب فرسایش خاک و از بین رفتن نمای ساختمان‌ها می‌شوند. به گفته کیوانی مهر، این آلاینده‌ها در مجتمع‌های پالایشگاهی و پتروشیمیایی موجب مسمومیت کاتالیست‌های فرآیندهای پایین‌دستی، کاهش کیفیت محصول، مشکلات عملیاتی مانند خوردگی در تجهیزات و لوله‌های انتقال و رسوب فلزات در توربین‌ها خواهند شد و حتی مشکلات عدیده‌ای در عملکرد موتور خودروها از دیگر اثرات این ترکیبات آلاینده به شمار می رود. محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیایی برای جداسازی این ناخالصی‌ها از فرایندی کاتالیستی به نام تصفیه هیدروژنی استفاده می‌شود. در استانداردهای روز دنیا نظیر یورو ۵ و یورو ۶ وجود ترکیبات گوگرددار و نیتروژن دار در سوخت خودروها و شناورها به شدت محدود شده است، بنابراین برای دستیابی به استانداردهای جهانی نیاز است از کاتالیست‌هایی در این فرایند تصفیه هیدروژنی استفاده کرد که درصد بیشتری از این ترکیبات را کاهش دهد و سوخت پاکی را تولید نماید. وی ادامه داد: کاتالیست‌های واحدهای تصفیه هیدروژنی عموماً وارداتی بوده و کشورهای آمریکا و فرانسه تولید کننده عمده این کاتالیست ها هستند و اکثر دانش فنی واحدهای تصفیه کشور نیز مربوط به این کشورهاست. وی ادامه داد: در سال‌های اخیر تا حدی تلاش‌هایی برای بومی‌سازی این کاتالیست‌های استراتژیک در کشور انجام شده است؛ اما یکی از مشکلات فرآیند تصفیه هیدروژنی کاهش کیفیت محصول پس از فرآیند تصفیه است به گونه‌ای که مقداری از ترکیبات با ارزش نظیر آروماتیک‌ها به مواد با ارزش پایین‌تر تبدیل می‌شود که سبب کاهش قیمت محصولات می‌شود.  وی عنوان کرد: در این پژوهش ما توانستیم کاتالیست‌هایی برای فرایند تصفیه هیدروژنی تولید کنیم که علاوه بر این که سبب حذف عمیق ترکیبات آلاینده می‌شود کیفیت و ارزش محصول را افزایش می‌دهد بنابراین هم می‌توان استانداردهای محیط زیستی را دریافت کرد و هم بر خلاف کاتالیست‌های تجاری رایج که سبب کاهش کیفیت محصول می‌شود ارزش و کیفیت محصول خروجی را ارتقا دهیم. به گفته فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با توجه به بحران آلودگی در شهرهای بزرگ و تأمین سوخت پاک برای خودروها، نیروگاه‌های کشور و شناورهای دریایی کسب دانش فنی ساخت کاتالیست‌های تصفیه هیدروژنی را امری مهم دیدیم و به منظور تجاری‌سازی نمونه‌های ساخته شده از همان ابتدای کار با رویکرد تجاری‌سازی محصول پیش رفتیم و نمونه‌ها را به صورتی که قابل بارگذاری در راکتورهای صنعتی باشند تولید کرده‌ایم که یکی دیگر از مزایای این طرح می‌باشد. وی افزود این طرح از همان ابتدا جزء طرح‌ها و پایان‌نامه‌های صنعتی بوده که با همکاری شرکت پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر انجام شده است؛ ایده ابتدایی کار که در نهایت منتهی به ثبت اختراع گردید در آزمایشگاه "مهندسی واکنش‌های سطحی و نانو مواد انرژی پیشرفته" دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحت سرپرستی جناب آقای دکتر سجاد حبیب زاده شکل گرفت و در ادامه با همکاری واحد پژوهش و توسعه شرکت پتروشیمی بوعلی سینا و جناب آقای مهندس پرویزی ریاست محترم وقت واحد، نمونه‌ی اولیه ساخته و تست‌های عملکرد روی آن انجام شد در طول کار اصلاحات زیادی با توجه به نتایج عملکرد کاتالیست انجام گرفت تا در نهایت به محصول مورد نظر که هدف‌های پژوهش ما را پوشش دهد دست یافتیم. وی با اشاره به نتایج حاصل شده از پژوهش گفت: نتیجه این پژوهش در رفع چالش گوگردزدایی مازوت نیروگاه‌ها و شناورها و همچنین صنعت پالایش و پتروشیمی از نفت خام و مشتقات نفتی کاربرد دارد. کاتالیست ساخته شده برای خوراک‌های مختلف مانند مازوت، نفتا و بنزین پیرولیز آزمایش شده و برای همه برش‌ها نتایج مطلوبی حتی بهتر از نمونه‌های خارجی حاصل شده است، بنابراین کاتالیست این پژوهش برای طیف وسیعی از خوراک‌ها از بنزین تا مازوت قابل استفاده است.  بومی سازی دانش فنی ساخت کاتالیست‌های تصفیه هیدروژنی و ساخت نمونه های تجاری که امکان بارگذاری در رآکتورهای صنعتی را دارد اولین گام این پروژه بوده است.  این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در ادامه درصدد هستیم دانش فنی ساخت کاتالیست را در اختیار شرکت های داخلی کاتالیست سازی قرار دهیم تا با تولید انبوه آن، زمینه ورود نسل جدیدی از کاتالیست‌های بومی تصفیه هیدروژنی را در داخل میسر کنند. وی افزود: این کاتالیست یک کاتالیست تجاری برای تصفیه عمیق مشتقات نفتی بوده که دانش فنی آن را بدست آورده ایم و کاربرد وسیعی در برش‌های نفتی (از برش‌های سبک تا برش‌های سنگین) دارد. به گفته وی، هزینه ساخت پایین‌تر تا یک‌سوم نسبت به نمونه‌های آمریکایی و فرانسوی از مزیتهای بارز این پروژه است. محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: فرایند تصفیه هیدروژنی از دهه ۵۰ تاکنون به طور گسترده در صنایع پالایشی و پتروشیمی مورد استفاده قرار گرفته است. کاتالیست‌های مورد استفاده در این فرآیند نیز به مرور زمان تغییر کرده و بهینه شده است، اما همچنان سبب کاهش کیفیت محصول پس از تصفیه می‌شوند.  وی ادامه داد: کاتالیست این پژوهش علاوه بر تصفیه عمیق مشتقات نفتی، سبب افزایش کیفیت محصول نیز می‌شوند که به نوبه خود کار منحصر به فردی است و نمونه¬ی آن در کاتالیست‌های خارجی و داخلی وجود ندارد. کیوانی مهر به اشاره به مزیت‌های رقابتی طرح گفت: بومی‌سازی دانش فنی ساخت کاتالیست استراتژیک تصفیه هیدروژنی، افزایش کیفیت و ارزش محصول پس از فرآیند تصفیه، هزینه پایین ساخت تا یک‌سوم نسبت به نمونه‌های خارجی از مزیت های رقابتی پروژه محسوب می شوند. وی در خصوص کاربردهای پروژه گفت: تولید سوخت پاک برای خودروها، نیروگاه‌ها و شناورها مطابق با استانداردهای یورو ۵ و یورو ۶، تصفیه ناخالصی های برش‌های مختلف نفت خام جهت استفاده در فرآیندهای پتروشیمیایی افزایش کیفیت و ارزش محصول در فرآیندهای تبدیلی، هیدروژناسیون ترکیبات الفینی جهت جلوگیری از مسمومیت کاتالیست ها در  فرآیندهای پایین‌دستی، بومی سازی دانش فنی و امکان ساخت کاتالیست استراتژیک تصفیه هیدروژنی از ویژگی های این طرح به شمار می روند. گفتنی است: استاد راهنمای این پروژه دکتر سجاد حبیب زاده عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است.

img_yw_news
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ -

انجام تست سریع کروناویروس از پرسنل واحد ماهشهر

با هماهنگی صورت گرفته با مرکز بهداشت و درمان شهرستان بندر ماهشهر و به منظور رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی و رفاه حال پرسنل، ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ با استقرار کارشناسان بهداشت، کار نمونه‌گیری و انجام تست سریع کروناویروس از پرسنل واحد دانشگاهی بصورت رایگان در محل دانشگاه صورت پذیرفت و خوشبختانه مورد ابتلایی مشاهده نگردید.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ -

بازدید مدیران عامل پتروشیمی های منطقه ماهشهر از پردیس دانشگاهی ماهشهر دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به دعوت دانشگاه صنعتی امیرکبیر واحد ماهشهر در روز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹ از مدیران عامل محترم شرکت‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر، آقایان مهندس نشان‌زاده ( مدیر عامل شرکت پتروشیمی اروند)، مهندس آتش‌زمزم ( مدیر عامل شرکت عملیات غیر صنعتی)، مهندس محمدی (مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون)، مهندس بدری (مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن آوران) مهندس قاسم شهری (مدیر عامل شرکت پتروشیمی تندگویان) از صنعت پتروشیمی و آقای   مهندس نجات‌نیا دستیار ویژه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و آقای مهندس هاشمی‌کیا بازدید و نشست مشترکی با مسئولین دانشگاه صنعتی امیرکبیر واحد ماهشهر داشتند.

img_yw_news
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ -

جلسه با مدیریت پژوهش و فناوری شرکت پتروشیمی اروند

در روز دوشنبه ۲۱ مهرماه ۱۳۹۹ آقایان مهندس گرجیان (رئیس محترم پژوهش و فناوری شرکت پتروشیمی اروند) و دکتر مهدوی و دکتر کرمی ضمن بازدید از دانشگاه صنعتی امیرکبیر واحد دانشگاهی ماهشهر و امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی آن به بررسی روابط همکاری بین آن شرکت پرداخته و زمینه‌های مورد علاقه طرفین در جهت ارتباط سازنده و هم افزایی موثر و همکاری‌های آینده مورد بحث قرار گرفت.