معرفی و تاریخچه

 | تاریخ ارسال: 1399/7/5 | 

دانشگاه صنعتی امیرکبیر – پردیس ماهشهر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر – پردیس ماهشهر (Amirkabir University of Technology-Mahshahr Campus) بخشی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران) در مجاورت قطب صنعت پتروشیمی کشور در منطقه ماهشهر می‌باشد. عنوان پردیس در اینجا معادل کلمه انگلیسی Campus است. دانشگاه صنعتی امیرکبیر یک دانشگاه multi-campus است و سه پردیس اصلی آن عبارتند از: پردیس مادر در تهران، پردیس ماهشهر در خوزستان و پردیس بندرعباس در هرمزگان. پردیس ماهشهر از نظر ماهیت با آنچه به عنوان پردیس‌های خودگردان شناخته می‌شود، بسیار متفاوت است (پردیس‌های خودگردان واحدهایی هستند که تحصیل در آن‌ها در قبال پرداخت هزینه‌است و ورود به آن‌ها بطور معمول بدون کنکور و یا از میان رتبه‌های بالای کنکور (غیر قابل پذیرش در دانشگاه‌های برتر) صورت می‌گیرد). تحصیل در این پردیس رایگان بوده و هیچ تفاوتی بین این پردیس با سایر دانشکده‌های مهندسی در پردیس مادر وجود ندارد. دانشگاه صنعتی امیرکبیر- پردیس ماهشهر دارای امکانات کم نظیر در حوزه آموزش و پژوهش در شاخه‌های مهندسی شیمی و مهندسی پلیمر بوده و تنها از طریق کنکور سراسری از میان متقاضیان برتر دانشجو می‌پذیرد. آموزش‌های مهارتی و کارآموزی‌های متعدد در صنعت پتروشیمی از ویژگی‌های این پردیس است.تاریخچه
در سال ۱۳۸۰ مدیریت محترم وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به گسترش روبه رشد فعالیت‌های صنایع پتروشیمی در کشور و لزوم استفاده از فناوریهای نوین و پیشرفته و لزوم پژوهش و نوآوری و حرکت بسوی بومی سازی در زمینه صنایع پتروشیمی و نیز تامین کادر متخصص مورد نیاز و ایجاد انگیزه کافی در دانشجویان برای انجام خدمات طولانی و مفید در واحدهای مختلف پتروشیمی ، از دانشگاه صنعتی امیر کبیر درخواست نمود تا با ایجاد شعبه‌ای در شهرستان بندر‌ماهشهر، آن شرکت را در رسیدن به اهداف مورد اشاره مساعدت نماید.
بر اساس این درخواست و پس از انجام رایزنی‌های لازم و تهیه تفاهم‌نامه مورد نیاز و آیین‌نامه اجرائی مربوطه و نیز فراهم آوردن حداقل‌های مورد نیاز از سوی پتروشیمی، واحد دانشگاهی ماهشهر در گام اول با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در دو رشته مهندسی پلیمر و مهندسی پتروشیمی فعالیت خود را در این شهرستان آغاز نمود.
متعاقباً تعاملات بسیار مطلوب و سازنده طرفین سبب گردید تا در کمترین زمان ممکن بسترهای لازم جهت گسترش بیش از پیش فعالیت‌ها فراهم گردد. با تامین نسبی و موقت فضاهای اداری، آموزشی و پژوهشی مورد نیاز، ساخت خوابگاه‌ها وتامین فضاهای ورزشی و رفاهی، تاسیس و تجهیز و راه اندازی هیجده آزمایشگاه مجهز و مدرن، سایت مجهز و پیشرفته کامپیوتری، ایجاد کتابخانه تخصصی غنی و مدرن و انجام فازهای صفر و یک طرح جامع دانشگاه ماهشهر …… ، دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری نیز به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۷ تاسیس و اقدام به پذیرش دانشجو نمود.
 

فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی

در کنار فعالیت‌های آموزشی کلاسیک ، فعالیت‌های پژوهشی، آموزشی و تحقیقاتی بسیاری که ذیلاً تنها به بخشی از آنها اشاره می گردد نیز در این واحد انجام شده است:
  • ارائه ۴۳ دوره آموزشی برای ۹۶۷ نفر از پرسنل مدیریت و اداری و تخصصی شرکت‌های مختلف پتروشیمی به مدت ۵۲۲۴۰ نفر ساعت.
  • ۸۵ پرو‍ژه کارشناسی‌ارشد
  • ده‌ها سمینار و کنفرانس علمی تخصصی برای پرسنل و مدیران پتروشیمی
  • انجام ده‌ها پروژه صنعتی مورد نیاز پتروشیمی
  • انجام مداوم آزمایشات تخصصی شرکت‌های مختلف پتروشیمی

حر کت به سمت فعالیت‌های موثر در منطقه

این واحد دانشگاهی با پویایی و نگرش بلندمدت و با تکیه بر توانمندیهای خود، تلاش کرده خلاء‌های منطقه را در حوزه فعالیت خود برطرف کند.
 


دفعات مشاهده: 4191 بار   |   دفعات چاپ: 381 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر