دانشگاه صنعتی امیرکبیر- واحد ماهشهر

پیشرو در پژوهش و آموزش در صنایع پتروشیمی

ابزار سایت


news:news_one

سیاست‌گذاری‌های کاهش آلودگی هوا

رئیس سازمان محیط زیست گفت: در کشور چین ۵۰۰ میلیون نفر در معرض آلودگی شدید قرار دارند ولی خدا را شکر ما در تهران هرگز به این میزان نرسیده‌ایم. به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :دکترمعصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست در دومین کنفرانس تکنولوژی‌های سبز در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ما در گذشته اینگونه فکر می‌کردیم که فناوری از محیط زیست جداست و رشد اقتصادی به محیط زیست مرتبط نمی‌شود و فکر می‌کردیم ابتدا باید مشکلات مهندسی، راه و ترابری، خودرو و دیگر مشکلات را حل کنیم تا زمان رسیدگی به محیط زیست برسند.
وی افزود: ما از الگوهایی مثل کشور چین استفاده کردیم در حالی که چین الگوی مناسبی نیست و در حال حاضر به جایی رسیده است که پیش‌بینی کرده‌اند حداقل ۹۰۰ میلیارد دلار برای فناوری‌های سبز و انرژی‌های نو هزینه کنند تا شاید طرح‌هایشان قابل زیست شود.
ابتکار با بیان اینکه باید از کشورهای دیگر عبرت گرفته و مسیر توسعه را با سرمایه‌ها و فرهنگ دینی خودمان تعیین کنیم اظهار داشت: امروز ۵۰۰ میلیون نفر در کشور چین در معرض آلودگی شدید هوا قرار دارند که خدا را شکر ما در تهران هرگز به این میزان نرسیده‌ایم و بدترین شرایط ما روی عدد ۱۶۰ بوده است.
وی اضافه کرد: از سال ۹۲ که دولت یازدهم برنامه‌های کاهش آلودگی هوا و کاهش میزان گوگرد از گازوئیل را در دستور کار قرار داده است با درایت رئیس‌جمهور با توجهیات که صورت گرفته اقدامات بسیاری انجام دادیم تا در دامی که کشورهایی مانند چین افتاده‌اند، نیفتیم زیرا این کشورها آسیب‌های اقتصادی و سلامتی بسیاری داشته‌اند.
رئیس سازمان محیط زیست گفت: در نگاه دولت یازدهم مسئله سازگاری توسعه کشور با محیط زیست و استانداردهای زیست‌محیط دیده شده و با مجلس نیز همگرایی داریم به طوری که قانون هوای پاک در آخرین مراحل خود در مجلس قرار دارد.
وی با بیان اینکه نیازمند یک برنامه منسجم فرابخشی در حوزه محیط زیست هستیم، گفت: در این زمینه گام‌هایی برداشته شده و برنامه‌های ملی و شهری برای کاهش آلودگی هوا داریم. به طوری که ۸ کلانشهر کشور نیز برنامه‌های مطالعه‌ شده‌ای برای کاهش آلودگی هوا دارند.

ابتکار عنوان کرد: سازوکارهای مدیریتی نیز تدوین شده و همکاری ویژه‌ای با معاونت اجرایی ریاست جمهوری برای جلب حمایت‌های مالی داشته‌ایم و در حوزه سیاست‌گذاری عقب نیستیم و مشکلی نداریم.
وی گفت: البته به دلیل عدم مدیریت در ساختمان‌ها یا مصارفی که صنایع و نیروگاه‌ها دارند برخی منابع انرژی خود را هدر می‌دهیم و ۲ میلیون مشعل و موتورخانه در منازل آلایندگی‌های بسیاری دارند و بحث انتشار گازهای گلخانه‌ای مطرح است.
رئیس سازمان محیط زیست افزود: موضوع تغییر اقلیم و گرمایش زمین مسئله‌ای نیست که بتوانیم آن را انکار کنیم. ولی خوشبختانه دولت و مجلس توافقنامه پاریس را تصویب کردند تا ما همگام با جامعه جهانی پیش برویم و بر این اساس ۴ درصد کاهش گازهای گلخانه‌ای به صورت غیرمشروط و ۸ درصد مشروط به رفع تحریم‌ها انجام می‌شود.
ابتکار گفت:‌توافق برجام در این زمینه تاثیرگذار بوده و همکاری‌ها با کشورهای دنیا توسعه یافته است تا رشد اقتصادی ما خسارت‌های زیست‌محیطی ناشی از عدم رعایت مسائل زیست‌محیطی را نداشته باشد.
وی گفت: ما در حوزه‌هایی مانند مدیریت پسماند به فناوری‌های سبز نیاز داریم و اقتصاد به عنوان اقتصاد دوار باید مطرح باشد. یعنی هر آنچه به اقتصاد وارد می‌شود باید با فناوری‌های روز بازیافت شده و بازگشت داده شود.
رئیس سازمان محیط زیست از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست در اسفند ماه خبر داد و گفت: این نمایشگاه موقعیتی برای گرد هم آمدن صاحبان فناوری در حوزه محیط زیست است.


نگرانی عضو شورای عالی سازمان محیط زیست از نحوه نگرش به کشاورزی در برنامه ششم
عضو شورای عالی سازمان حفاظت از محیط زیست خشک شدن تالاب‌ها و کم‌آبی رودها را به دلیل برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی دانست و گفت: در حال حاضر ۱۳۵ درصد از آب‌های زیرزمینی و ۹۰ درصد از آب‌های سطحی را مصرف می‌کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر رضا مکنون در دومین کنفرانس ملی «مهندسی و تکنولوژی‌های سبز برای آینده پایدار» با بیان اینکه در الگوی توسعه کشور باید دگرگونی‌های اساسی ایجاد شود، افزود: مرحوم آیت‌الله رفسنجانی قبل از فوت‌شان با کسب اجازه از مقام معظم رهبری اقدام به بازبینی سیاست‌های ابلاغی ایشان کرده بود.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه از ۱۴ سیاست اعلام شده در سیاست‌های ابلاغی، ۶ مورد مربوط به توسعه پایدار است، ادامه داد: آب، انرژی، منابع طبیعی، حمل‌ونقل، کاهش خطرات و معدن از جمله تاکیدات این سند است که باید به آن توجه شود.
مکنون با اشاره به وضعیت استفاده از آب‌های زیرزمینی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 135 درصد از آب‌های زیرزمینی و ۹۰ درصد از آب‌های سطحی را مصرف می‌کنیم و در آینده اگر تلاش کنیم که از مصرف بی‌رویه آب‌های زیرزمینی جلوگیری کنیم، به 50 سال گذشته برمی‌گردیم.
عضو شورای عالی حفاظت از محیط زیست، خشک شدن تالاب‌ها و کم‌آبی رودها را به دلیل برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی دانست و تاکید کرد: در حال حاضر ما به جنگ طبیعت رفته‌ایم.
وی با اشاره به اقدامات وزارت نیرو برای مدیریت منابع آب اظهار کرد: براساس توافقات صورت گرفته باید 75 درصد آب‌های زیرزمینی و ۶۰ درصد آب‌های سطحی به مصرف برسد و این در حالیست که در عرف زیست‌محیطی میزان برداشت آب‌های زیرزمینی ۲۰ تا ۴۰ درصد و آب‌های سطحی ۴۰ تا ۶۰ درصد است.
مکنون با اشاره به نقاط ضعف برنامه ششم توسعه با ابراز نگرانی نسبت نحوه نگرش به کشاورزی کشور، تاکید کرد: براساس این برنامه میزان برداشت آب‌های زیرزمینی ۱۱ میلیون متر مکعب پیش‌بینی شده است و از سوی دیگر بر تولید چغندر قند تاکید شده است و این در حالیست که کشت این محصول در کشور به آب زیادی نیاز دارد و با اجرایی شدن این برنامه ما به سمت فاجعه زیست‌محیطی حرکت می‌کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به ضایعات ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی گفت: ما باید با استفاده از فناوری‌های نوین در جهت کاهش این میزان ضایعات محصولات کشاورزی که آب زیادی به آنها اختصاص داده شده است اقدام کنیم چراکه این میزان ضایعات محصولات کشاورزی می‌تواند ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر را تغذیه کند.
مکنون به بیان موفقیت کشور در خودکفایی گندم توضیح داد: در ابتدا میزان گندم تولیدشده کشور ۱۴ میلیون تن بود که با بررسی‌های انجام شده مشاهده کردیم که تنها ۱۰ میلیون تن گندم مورد نیاز است ولی با کمال تعجب مشاهده کردیم که در برنامه ششم میزان گندم مورد نیاز کشور را ۱۴ میلیون تن ذکر شده است که این به معنای چهار تن اضافه‌مصرف داریم.


معاون رئیس جمهوری :
این انتظار که دولت، مشکل آلودگی هوا را حل کند منطقی و معقول نیست
دکتر سورنا ستاری در افتتاحیه دومین کنفرانس بین المللی مهندسی و تکنولوژی های سبز برای آینده پایدار اظهار داشت: این انتظار که دولت، مشکل آلودگی هوا را حل کند منطقی و معقول نیست و دولت به تنهایی قادر به انجام این کار نخواهد بود، مگراینکه محیطی برای مشارکت همگان در حل این مشکل ایجاد شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :وی با تاکید براینکه سیستم سنتی، یارای مقابله با نوآوری و فناوری های جدید را ندارد، تاکید کرد: سیستم سنتی ما شاید بتواند جلوی تعداد محدودی از نوآوری های جوانان را بگیرد ولی باید بپذیرد که هزاران استارتاپ در کشور وجود دارد و با جوانان با انگیزه و بانشاطی مواجه است که خستگی ناپذیرند و در جا نمی زنند.
معاون علمی رئیس جمهوری خطاب به تحولات شگرف صنعت خودروسازی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: یک سال قبل، زمانی زنگ خطر برای خودروسازان دنیا به صدا درآمد که شرکت 'تسلا' با عرضه خودروهای برقی پا به عرصه گذاشت و تغییرات واقعی صنعت خودروسازی، هنگامی احساس می شود که گوگل هم خودروی خود را وارد بازار کند.
وی با تشبیه خودروهای آینده به موبایل هایی که با چند چرخ، حرکت می کنند، خاطرنشان کرد: این تغییرات توسط شرکت هایی رقم می خورد که خودروساز یا موبایل ساز نیستند و فقط به خاطر نوآوری و خلاقیت خود دست به ایجاد فناوری های جدید زده اند.
ستاری همچنین به نقش آفرینی پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلف ازجمله صنعت خودرو در سالهای آتی اشاره کرد و گفت: در آینده نه چندان دور، افراد از داخل منزل خود و با استفاده از پرینترهای سه بعدی، می توانند اجزای خودروهای مورد علاقه خود را طراحی و تولید کنند و بسیاری از امور، دستخوش تحولات زیادی خواهد شد.
وی خطاب به دانشجویان حاضر در کنفرانس گفت: شما برای این درس نمی خوانید که بعد از فارغ التحصیلی، برای استخدام پشت در اتاق مسوولان دولتی بایستید و گردن، کج کنید ؛ هرچند دولت موظف است محیط کسب و کار را به گونه ای فراهم کند که شرکت ها و افراد خلاق بتوانند به راحتی کار کنند.
ستاری یادآور شد: ما در دو سه سال اخیر تنها کاری که برای شرکت های دانش بنیان انجام دادیم این بود که به آنها مکان فیزیکی و حق تنفس دادیم.
وی اقتصاد نفتی را نابودگر سوابق درخشان کشور در زمینه های تجاری، اقتصادی و کارآفرینی برشمرد و گفت: درحالیکه هزاران سال تمدن پیشرفته در حوزه های علوم، فناوری و تجارت داشتیم به یکباره با پول نفت، همه آنها را نابود کردیم و برای اصلاح جامعه باید به سنت های خودمان برگردیم.
ستاری، ایجاد سه هزار شرکت دانش بنیان با 30 هزار میلیارد تومان فروش، وجود هزاران استارتاپ و فراهم کردن محیط کسب و کار برای آنها را از نتایج توجه به حوزه های فناوری در دو سه سال اخیر برشمرد و گفت: نفوذ فناوری با دست دولت، قابل انجام نیست و باید با همت جوانان تحقق یابد.
دومین کنفرانس بین المللی مهندسی و تکنولوژی های سبز برای آینده پایدار در محورهای اصلی توسعه پایدار صنعت پتروشیمی در ایران، محصولات سبز و فرآیندهای پایدار در صنعت پتروشیمی، بهینه سازی فرآیندها در صنعت پتروشیمی و اثرات صنعت پتروشیمی بر محیط زیست تدارک یافته است.
حدود 100 مقاله علمی به صورت سخنرانی شفاهی و پوستر در دو روز برگزاری کنفرانس ارائه می شود و برگزاری 6 کارگاه آموزشی با عنوانهای مدیریت کربن، تکنولوژی های نوین جذب و به دام اندازی CO2، ارزیابی چرخه حیات (LCA)، مدلسازی آلودگی هوا، ارزیابی زیست محیطی و مدیریت پسماندهای صنعتی از دیگر برنامه‌های این کنفرانس است که با هدف توانمند سازی نیروی انسانی شاغل در صنعت پتروشیمی در حوزه کاهش اثرات سوء فعالیت‌های پتروشیمی بر محیط زیست در این کنفرانس پیش بینی شده است.


مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی:
تبدیل گازهای منواکسیدکربن به محصولات پتروشیمی

مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی کشور از ایجاد واحد اوره و آمونیاک عسلویه با استفاده از گازهای منواکسید کربن تولید شده در این منطقه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دومین کنفرانس بین المللی مهندسی و تکنولوژی های سبز برای آینده پایدار که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، گفت: قرار است در منطقه عسلویه گازهای co2 که به هوا فرستاده می شود را جمع آوری و با استفاده از آن ها یک واحد اوره و آمونیاک احداث شود.
وی با بیان اینکه با سازمان محیط زیست در حال امضا تفاهم نامه ای هستیم که پیوست آن دارای تعریف حداقل 20 پروژه است، افزود: این پروژه ها با کمک دانشگاه ها اجرایی می شوند.
مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی کشور باید از نفت به عنوان بزرگترین سرمایه کشورمان نام برد و افزود: واقعیت این است که نفت و گاز مهمترین رکن اقتصاد کشور ما محسوب می شوند و ما نیز امروز در جهت بهره برداری از منافع گاز رتبه یک را در جهان داریم؛ در هر حال باید از این منابع درست بهره برداری کنیم.
شاهدایی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده در حوزه صنعت نفت و گاز تصریح کرد: این ارزش افزوده با توسعه صنعت پتروشیمی به دست می آید و ما ناگزیریم برای ادامه حیات این کشور به سمت توسعه این صنعت پیش برویم.
وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی هم دودکش و هم پساب دارد، اما باید آنها را اصلاح کنیم، اضافه کرد: حمایت از محیط زیست و توسعه پایدار از اولویت های اصلی و ضروری صنعت پتروشیمی است؛ البته در حال حاضر شرکت های پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شده، ولی پایش های لازم از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه دارد.
مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی با اشاره به اینکه در جهت اصلاح ساختار واحدهای قدیمی پتروشیمی اقدامات اساسی انجام شده، تصریح کرد: با توافق هسته ای و برجام خوشبختانه ارتباطات بین المللی خوبی شکل گرفته و در حال حاضر شرکت های پتروشیمی می توانند تکنولوژی مورد نیاز خود را در جهت اصلاح فرایندها وارد کنند و در این راستا هم قراردادهای خوبی منعقد شده است.

شاهدایی با اشاره به اینکه در جهت کاهش آلودگی هوا، بهبود فرایندها در حوزه انرژی و در حوزه پساب صنعتی پروژه هایی در حال انجام است، تصریح کرد: کاهش مصرف انرژی در شرکت های پتروشیمی در دستور کار قرار گرفته و تاکنون چند پروژه نیز اجرا شده و یا در حال اجرا هستند.
وی با گرامی داشت روز هوای پاک و با اشاره به این که حفظ محیط زیست به معنی احساس مسئولیت است، گفت:حفظ محیط زیست، یعنی حس مسئولیت نسبت به مردم و کشور. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ابراز امیدواری نسبت به ازدیاد دست آوردهای کنفرانس درحال برگزاری، گفت: توسعه پایدار پتروشیمی به معنی استفاده مفید از نیروی انسانی کشور و منابع در دست است.
شاهدایی با تاکید بر این که تمام معضلات محیط زیستی بشر از کشف نفت آغاز شد، گفت: تکنولوژی نیز روز به روز تغییر کرده است و تکنولوژی امروز واحدهای پتروشیمی با تکنولوژی ۵۰ سال قبل متفاوت است به گونه ای که برخی واحدها تکنولوژی خود را نسبت ۵ سال گذشته نیز به روز کردند.

news/news_one.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/18 10:10 (ویرایش خارجی)

تماس با ما


آدرس : خوزستان- ماهشهر- ناحيه صنعتی- خيابان دانشگاه- دانشگاه صنعتی امیرکبیر-پردیس ماهشهر
كد پستی: ۶۳۵۱۷۱۳۱۷۸
آدرس وب سايت: mahshahr.aut.ac.ir
تلفن: ۵۲۳۴۳۶۴۵-۰۶۱
فكس: ۵۲۳۴۱۵۴۶-۰۶۱
پست الکترونیک: mahshahr@aut.ac.ir
نقشه: 30.539489, 49.174165

دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر


دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر نگینی در حوزه آموزش عالی و پژوهش در کشور است. این پردیس از همکاری مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه برتر صنعتی ایران و صنایع پتروشیمی به عنوان گل سرسبد صنایع هیدروکربوری ایران ایجاد شده‌است. دو ماموریت اصلی این پردیس دانشگاهی عبارت است از: یک. پژوهش و تولید فناوری در صنایع پتروشیمی ، دو. تربیت نیروی تخصصی کیفی در سطحی بالاتر از سایر دانشگاه‌های ایرانتمام حقوق این وبگاه متعلق به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. بهار - تابستان ۱۳۹۵.

ابزار کاربر