دانشگاه صنعتی امیرکبیر- واحد ماهشهر

پیشرو در پژوهش و آموزش در صنایع پتروشیمی

ابزار سایت


labs:phys_mech_properties:rockwell

سختی سنج راکول

Rockwell hardness

نام دستگاه: Rockwell
شركت سازنده:Indentec
كشور سازنده: انگلستان
محل استقرار: دانشگاه صنعتی امير كبير، واحد بندر ماهشهر، آزمايشگاه مركزی، طبقه دوم، آزمايشگاه خواص فيزيكی و مكانيكی پليمر ها


شرح آزمون

سختی یکی از مشخصه های مواد است نه یک خاصیت بنیادی فیزیکی، که به صورت مقاومت یک ماده در مقابل تغییر شکل دائمی یا پلاستیک تعریف می گردد. سختی یک ترم نسبی می باشد و معمولا برای مقایسه گرید های مختلف یک نوع پلاستیک به کار می رود. تست سختی انواع مختلفی دارد. این دستگاه سختی نمونه های پلاستیکی را به عنوان مقاومت در مقابل فرورفتگی زیر بار می سنجد.

این مقیاس برای پلاستیک های بسیار سخت، فلزات و سرامیک ها مناسب است.

روش Rockwell عمق نفوذ پایدار ایجاد شده توسط یک نیرو/بار که بر روی نفوذ کننده اعمال شده را اندازه می گیرد. ابتدا یک نیروی اولیه ۱۰ کیلو گرم ( preload یا minor load) با استفاده از نفوذ کننده به نمونه وارد می شود که سبب نفوذ اولیه شده و نفوذ کننده در مکان نگه داشته شده و صفحه نمایش بر روی عدد صفر تنظیم می شود. سپس، بار اضافی که major load نامیده می شود برای رسیدن به تمام بار مورد نیاز آزمون اعمال می شود. این نیرو برای مدت زمان از پیش تعیین شده(dwell time) نگه داشته می شود تا اجازه بازگشت الاستیک وجود داشته باشد. سپس این بار رها شده در حالیکه minor load هنوز وجود دارد. این آزمون تفاوت عمق ایجاد شده با دو نیرو را اندازه گیری می کند. با استفاده از جدول تبدیل سختی استاندارد، مقدار سختی Rockwell برای نیروی اعمال شده، قطر نفوذ کننده و عمق نفوذ اندازه گیری می شود.

سختی یک عدد بدون بعد است و عدد بیش تر در هر مقیاس به معنی ماده سخت تر می باشد.

نفوذ کننده های متفاوتی الماس مخروطی با نوک گرد برای فلزات سخت تر تا نفوذ کننده های کروی با محدوده قطر از ۱/۱۶ تا ۱/۲ اینچ برای مواد نرم تر ممکن است استفاده شود. نوع نفوذ کننده و میزان بار مقیاس سختی را تعیین می کند.(C, B, A ,…)


خاصيت قابل اندازه گيری

مكانيكی


زمينه های كاربردی

مهندسی


خدمات قابل ارائه

اندازه گیری سختی با مقیاس راکول


آماده سازی نمونه

نمونه مورد نیاز برای انجام این تست باید دارای حداقل ضخامت ۶ میلیمتر بریده شده از قعطعه قالبگیری شده یا بریده شده از صفحه باشد و حداقل سطح نمونه ۲۵ میلیمتر مربع باشد، و یا اگر از اشکال دیگر بریده شده باشد دارای حداقل سطح ۶ سانتیمتر مربع باشد.

دقت شود که نمونه دارای سطوح صاف موازی باشد تا به خوبی روی anvil قرار گرفته و از انحراف ناشی از تماس کم جلوگیری شود.


استانداردهای قابل استفاده

  • For plastics

ASTM D785

  • For metals

ASTM E18


labs/phys_mech_properties/rockwell.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/18 10:10 (ویرایش خارجی)

تماس با ما


آدرس : خوزستان- ماهشهر- ناحيه صنعتی- خيابان دانشگاه- دانشگاه صنعتی امیرکبیر-پردیس ماهشهر
كد پستی: ۶۳۵۱۷۱۳۱۷۸
آدرس وب سايت: mahshahr.aut.ac.ir
تلفن: ۵۲۳۴۳۶۴۵-۰۶۱
فكس: ۵۲۳۴۱۵۴۶-۰۶۱
پست الکترونیک: mahshahr@aut.ac.ir
نقشه: 30.539489, 49.174165

دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر


دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر نگینی در حوزه آموزش عالی و پژوهش در کشور است. این پردیس از همکاری مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه برتر صنعتی ایران و صنایع پتروشیمی به عنوان گل سرسبد صنایع هیدروکربوری ایران ایجاد شده‌است. دو ماموریت اصلی این پردیس دانشگاهی عبارت است از: یک. پژوهش و تولید فناوری در صنایع پتروشیمی ، دو. تربیت نیروی تخصصی کیفی در سطحی بالاتر از سایر دانشگاه‌های ایرانتمام حقوق این وبگاه متعلق به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. بهار - تابستان ۱۳۹۵.

ابزار کاربر