دانشگاه صنعتی امیرکبیر- واحد ماهشهر

پیشرو در پژوهش و آموزش در صنایع پتروشیمی

ابزار سایت


labs:phys_mech_properties:mfi

شاخص جریان مذاب

Modular Melt Flow MFI


نام دستگاه : ( Modular Melt Flow MFI ( MFI
مدل دستگاه: 7025.000
شركت سازنده: ‍Ceast
كشور سازنده: ایتالیا
محل استقرار: دانشگاه صنعتی امير كبير-واحد بندر ماهشهر، آزمايشگاه مركزی، طبقه دوم، آزمايشگاه خواص فيزيكی و مكانيكی پليمر ها


شرح آزمون

شاخص جریان مذاب (MFI) به صورت مقدار ماده مذابی تعریف می شود که در مدت زمان ۱۰ دقیقه تحت بار معین و در دمای مشخص از دای با ابعاد مشخص خارج می شود، این مقدار اغلب همراه با واحد g/۱۰min بیان می شود.

فرایندکننده های پلیمر معمولا مقدار MFI را به گرید پلیمر مرتبط کرده و بر این اساس نوع فرایند را انتخاب می کنند. این آزمایش برای تعیین میزان سهولت قالبگیری مواد پلیمری بطریق تزریق و اکستروژن صورت می گیرد.

سرعت جریان مذاب(MFR) می تواند به عنوان ملاکی برای ارزیابی اولیه از خصوصیات جریان آن ها مورد استفاده قرار گیرد. سرعت جریان مذاب به طور غیر مستقیم معیاری از وزن مولکولی می باشد، بطوریکه سرعت جریان مذاب بالا متناظر با وزن مولکولی پایین می باشد. همزمان سرعت جریان مذاب معیار توانایی مواد مذاب برای جریان تحت فشار می باشد.

سرعت جریان مذاب نسبت عکس با ویسکوزیته مذاب در شرایط تست دارد، اگرچه باید در نظر داشت که ویسکوزیته برای هر ماده ای بستگی به نیروی اعمالی دارد. همچنین نسبت های بین دو سرعت جریان مذاب برای یک ماده با استفاده از وزن های مختلف می تواند معیار اندازه گیری عرض توزیع وزن مولکولی باشد.

حجم خروجی مذاب تحت دما و بار مشخص، در مدت ۱۰ دقيقه به صورت خودكار اندازه گيری و به صورت مقدار(melt volume rate (MVR و MFI گزارش می شود. و می توان به كمك دانسيته مذاب شاخص جريان مذاب را نيز بدست آورد.


خاصيت قابل اندازه گيری

مكانيكی , فيزيكی , شيميايی


زمينه كاربردی

مهندسی،علوم پايه


خدمات قابل ارائه

  • اندازه گيری شاخص جريان مذاب

آماده سازی نمونه

نمونه مورد نياز می تواند به هرشكلی باشد در صورتی كه بتواند به درون شکاف سيلندر وارد شود. برای مثال پودر، گرانول، تكه های فيلم يا تكه های قالب گيری شده كه می توان برای مطلوب شدن آن را ريز كرد.


محدوديت ها

  • محدوده دمايي آون: از ۵۰ تا ۴۰۰ درجه سانتيگراد
  • ميزان بار پيستون: از ۰.۵ تا ۲۱.۶ كيلوگرم

استانداردهای قابل استفاده

(method A,B)

  • ISO 1133

(method A,B)


labs/phys_mech_properties/mfi.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/18 10:10 (ویرایش خارجی)

تماس با ما


آدرس : خوزستان- ماهشهر- ناحيه صنعتی- خيابان دانشگاه- دانشگاه صنعتی امیرکبیر-پردیس ماهشهر
كد پستی: ۶۳۵۱۷۱۳۱۷۸
آدرس وب سايت: mahshahr.aut.ac.ir
تلفن: ۵۲۳۴۳۶۴۵-۰۶۱
فكس: ۵۲۳۴۱۵۴۶-۰۶۱
پست الکترونیک: mahshahr@aut.ac.ir
نقشه: 30.539489, 49.174165

دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر


دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر نگینی در حوزه آموزش عالی و پژوهش در کشور است. این پردیس از همکاری مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه برتر صنعتی ایران و صنایع پتروشیمی به عنوان گل سرسبد صنایع هیدروکربوری ایران ایجاد شده‌است. دو ماموریت اصلی این پردیس دانشگاهی عبارت است از: یک. پژوهش و تولید فناوری در صنایع پتروشیمی ، دو. تربیت نیروی تخصصی کیفی در سطحی بالاتر از سایر دانشگاه‌های ایرانتمام حقوق این وبگاه متعلق به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. بهار - تابستان ۱۳۹۵.

ابزار کاربر