دانشگاه صنعتی امیرکبیر- واحد ماهشهر

پیشرو در پژوهش و آموزش در صنایع پتروشیمی

ابزار سایت


labs:labs_list:rheometry

آزمايشگاه رئومتری


رئولوژی علم بررسی تغییر فرم مواد است هنگامی که در معرض تنش قرار میگیرند. خواص رئولوژیکی ارتباط بین نیرو و تغییر فرم را نشان میدهد. اندازه گیری خواص رئولوژیکی و ارزیابی مدلهای سیالات به دستگاههای خاص نیاز دارد که به طور خلاصه رئومتر نامیده میشوند. در انجام کارهای تحقیقاتی به رئومترها برای اندازه گیری پارامترهایی مانند ویسکوزیته و اختلاف تنش نرمال و تعیین و ارزیابی مدل رئولوژیکی سیالات نیاز است. در صنعت به منظور طراحی ماشینها و تجهیزات از قبیل مخلوط کننده ها، اکسترودرها، ماشین های قالبگیری تزریقی و قالبها، رئومترها مورد نیاز هستند. همچنین در طراحی فرآیندها برای انتخاب مواد و شبیه سازی فرآیند نیز به رئومترها احتیاج است. دیگر کاربرد آنها در تهیه و توسعه مواد جدید و پیچیده میباشد. علاوه بر این موارد کنترل کیفیت در حین تولید بسیار مهم است و نیازمند آنالیزهای ساده برای چک کردن پایداری مواد می باشد. رئومترها همچنین برای درک رفتار پلیمرها در میدانهای نسبتا پیچیده ویسکوالاستیک غیر خطی استفاده میشوند. انتخاب دستگاه رئومتر به نوع ماده، محدوده سرعت برش مورد نیاز، پدیده تحت بررسی، فرآیند و داده های مورد نیاز بستگی دارد.

به طور خلاصه میتوان کاربرد رئومترها را به چند دسته تقسیم کرد:

• انتخاب مواد

• تعیین مشخصات

• طراحی و شبیه سازی فرآیند

• انتخاب شرایط بهینه فرآیند

• کنترل کیفیت

آزمايشگاه رئومتری دانشگاه صنعتی امير كبير واحد ماهشهر در سال ۱۳۸۵ تاسيس و شروع به كار نمود و مجهز به دستگاه‌های RMS, RPA و capillary rheometerمی باشد. اين آزمايشگاه مفتخر است با بهره گيری از امكانات پيشرفته آزمايشگاهی و نيروی كارشناسی متخصص، امكان انجام تست‌های رئومتری را با كيفيت بالا جهت عموم محققان فراهم نماید. همچنين اين آزمايشگاه آمادگی دارد تا دوره‌های آموزشی يا خدمات مشاوره‌ای را بر حسب تقاضا جهت پژوهشگران محترم ارائه نمايد.

تجهیزات و خدمات

labs/labs_list/rheometry.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/18 10:10 (ویرایش خارجی)

تماس با ما


آدرس : خوزستان- ماهشهر- ناحيه صنعتی- خيابان دانشگاه- دانشگاه صنعتی امیرکبیر-پردیس ماهشهر
كد پستی: ۶۳۵۱۷۱۳۱۷۸
آدرس وب سايت: mahshahr.aut.ac.ir
تلفن: ۵۲۳۴۳۶۴۵-۰۶۱
فكس: ۵۲۳۴۱۵۴۶-۰۶۱
پست الکترونیک: mahshahr@aut.ac.ir
نقشه: 30.539489, 49.174165

دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر


دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر نگینی در حوزه آموزش عالی و پژوهش در کشور است. این پردیس از همکاری مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه برتر صنعتی ایران و صنایع پتروشیمی به عنوان گل سرسبد صنایع هیدروکربوری ایران ایجاد شده‌است. دو ماموریت اصلی این پردیس دانشگاهی عبارت است از: یک. پژوهش و تولید فناوری در صنایع پتروشیمی ، دو. تربیت نیروی تخصصی کیفی در سطحی بالاتر از سایر دانشگاه‌های ایرانتمام حقوق این وبگاه متعلق به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. بهار - تابستان ۱۳۹۵.

ابزار کاربر