دانشگاه صنعتی امیرکبیر- واحد ماهشهر

پیشرو در پژوهش و آموزش در صنایع پتروشیمی

ابزار سایت


labs:lab_partner:xrd

پراش اشعه ایکس

X-Ray Diffraction (XRD)

نام دستگاه : پراش اشعه ایکس (XRD)
نام انگلیسی : X-Ray Diffraction
مدل دستگاه: X' Pert Pro
شرکت سازنده: Panalytical
کشور سازنده: هلند

توضیحات: آنالیز XRD همان پراش اشعه ایکس (X-Ray Diffraction) تکنیکی قدیمی و پرکاربرد در بررسی خصوصیات کریستال ‌ها است. آنالیزXRD برای تعیین اغلب شاخصه ساختار کریستالی از قبیل ثابت شبکه، هندسه شبکه، تعیین کیفی مواد ناشناس، تعیین فاز کریستال ‌ها، تعیین اندازه کریستا‌ل‌ ها، جهت‌گیری تک‌کریستال، استرس، تنش، عیوب شبکه و غیره، قابل استفاده است. اطلاعات به‌دست آمده از پراش اشعه ایکس که شامل زاویهِ ماکزیمم شدت اشعه پراشیده شده، شدت اشعه پراشیده شده در هر زاویه و پهنای هر ماکزیمم است، وابسته به طیف وسیعی از خصوصیات و کمیات کریستال ‌‌ها است. از جمله مزیت¬ های XRD عدم نیاز به خلأ است که باعث کاهش هزینه ساخت می‌ شود و آن را در مکانی برتر نسبت به تکنیک ‌های الکترونی قرار می‌ دهد.


کاربردها:
1- تعیین فاز کریستالی
2- کریستالیت سایز
3- درصد کریستالینیتی


قابلیت ها
1- آنالیز WAXRD
2- آنالیز LAXRD
3- آنالیز Grazing
به‌طور کلی XRD نیاز به آماده‌ سازی سخت و پیچیده ‌ای ندارد. معمولاً در آزمایش XRD از پودر نمونه استفاده می‌ شود که ذرات این پودر باید کوچک ‌تر از 50 میکرومتر باشند.

labs/lab_partner/xrd.txt · آخرین ویرایش: 2019/11/16 10:58 توسط sameri

تماس با ما


آدرس : خوزستان- ماهشهر- ناحيه صنعتی- خيابان دانشگاه- دانشگاه صنعتی امیرکبیر-پردیس ماهشهر
كد پستی: ۶۳۵۱۷۱۳۱۷۸
آدرس وب سايت: mahshahr.aut.ac.ir
تلفن: ۵۲۳۴۳۶۴۵-۰۶۱
فكس: ۵۲۳۴۱۵۴۶-۰۶۱
پست الکترونیک: mahshahr@aut.ac.ir
نقشه: 30.539489, 49.174165

دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر


دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر نگینی در حوزه آموزش عالی و پژوهش در کشور است. این پردیس از همکاری مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه برتر صنعتی ایران و صنایع پتروشیمی به عنوان گل سرسبد صنایع هیدروکربوری ایران ایجاد شده‌است. دو ماموریت اصلی این پردیس دانشگاهی عبارت است از: یک. پژوهش و تولید فناوری در صنایع پتروشیمی ، دو. تربیت نیروی تخصصی کیفی در سطحی بالاتر از سایر دانشگاه‌های ایرانتمام حقوق این وبگاه متعلق به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. بهار - تابستان ۱۳۹۵.

ابزار کاربر