دانشگاه صنعتی امیرکبیر- واحد ماهشهر

پیشرو در پژوهش و آموزش در صنایع پتروشیمی

ابزار سایت


labs:chromatography:gpc

كروماتوگرافی ژل تراوايی

Gel Permeation Chromatography

نام دستگاه:GPC) Gel Permeation Chromatography)

مدل دستگاه : waters GPC 2000

شركت سازنده: Perkin Elmer

كشور سازنده:آمريكا

محل استقرار:دانشگاه صنعتی اميركبير، واحد دانشگاهی ماهشهر ، آزمایشگاه مرکزی، طبقه دوم، آزمایشگاه کروماتوگرافی و عکسبرداری

نام نرم افزار مورد استفاده جهت آناليز:Breeze


شرح آزمون

گروماتوگرافی ژل تراوایی (GPC ) یک ابزار تحلیلی مطلوب برای شناسایی پلیمرهای طبیعی و سنتزی و پروتئینها است که از ذرات ژلی حفره دار برای جدا کردن پلیمرها در محلول استفاده میکند. این تکنیک مولکولها را بر اساس اندازه مولکولی جدا میکند.محلول حاوی پلیمر مورد نظر درون یک ستون حاوی ذرات متخلخل پمپ میشود. به دلیل نفوذ, پلیمر به درون حفره ها وارد میشود اما فقط پلیمرهایی که به اندازه کافی کوچک هستند به حفره ها وارد میشوند و درون حفره ها هستند تا زمانی که دوباره به حلال در حال جریان باز گردند. مولکولهای کوچکتر زمان بیشتری را برای عبور از حفره های ژل مصرف میکنند و نسبت به مولکولهای بزرگتر که زمان کمتری را در حفره ها طی میکنند تاخیر دارند. بنابراین حجم استخراج (زمان استخراج) متناسب با اندازه مولکولی است. وزن مولکولی به طور نسبی با استفاده از منحنی کالیبراسیون و مقایسه حجم یا زمان استخراج به دست می آید. پیشرفتهای سریع در صنعت، پزشکی ، داروسازی ,تکنولوژی تغذیه, رنگ , چسب و پوشش و الیاف مصنوعی منجر به افزایش قابلیت دستگاههای GPC شد. اين دستگاه قابليت عملكرد در دو حالت سرد و داغ را دارد. با توجه به نوع پليمر و دمای حلاليت آن در حلال مورد نظر از حالت سرد يا داغ استفاده ميگردد.

حلالهای متداول THF (تترا هیدروفوران ) و تولوئن هستند.


کاربردها و خدمات قابل ارائه

تعیین توزیع جرم مولکولی


خاصیت قابل اندازه گیری

فیزیکی


زمینه های کاربردی

مهندسی، پزشکی، علوم پایه، كشاورزی، بيوتكنولوژی و سایر


خدمات قابل ارائه

  • جرم مولكولی پليمر(وزنی)
  • توزيع جرم مولكولی

نمونه آنالیز شده


labs/chromatography/gpc.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/18 10:10 (ویرایش خارجی)

تماس با ما


آدرس : خوزستان- ماهشهر- ناحيه صنعتی- خيابان دانشگاه- دانشگاه صنعتی امیرکبیر-پردیس ماهشهر
كد پستی: ۶۳۵۱۷۱۳۱۷۸
آدرس وب سايت: mahshahr.aut.ac.ir
تلفن: ۵۲۳۴۳۶۴۵-۰۶۱
فكس: ۵۲۳۴۱۵۴۶-۰۶۱
پست الکترونیک: mahshahr@aut.ac.ir
نقشه: 30.539489, 49.174165

دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر


دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر نگینی در حوزه آموزش عالی و پژوهش در کشور است. این پردیس از همکاری مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه برتر صنعتی ایران و صنایع پتروشیمی به عنوان گل سرسبد صنایع هیدروکربوری ایران ایجاد شده‌است. دو ماموریت اصلی این پردیس دانشگاهی عبارت است از: یک. پژوهش و تولید فناوری در صنایع پتروشیمی ، دو. تربیت نیروی تخصصی کیفی در سطحی بالاتر از سایر دانشگاه‌های ایرانتمام حقوق این وبگاه متعلق به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. بهار - تابستان ۱۳۹۵.

ابزار کاربر