دانشگاه صنعتی امیرکبیر- واحد ماهشهر

پیشرو در پژوهش و آموزش در صنایع پتروشیمی

ابزار سایت


labs:chromatography:gc

دستگاه گاز کروماتوگرافی

Gas Chromatography

نام دستگاه: GC) Gas Chromatography)

مدل دستگاه:6890N

شرکت سازنده: Agilent

كشور سازنده:آمريكا

محل استقرار:دانشگاه صنعتی اميركبير, واحد دانشگاهی ماهشهر، آزمایشگاه مرکزی، طبقه دوم، آزمایشگاه كروماتوگرافی و عكسبرداری


شرح آزمون

كروماتوگرافی گازی يك روش فيزيكی جداسازی مواد داخل مخلوط از يكديگر است.در اين روش با تبديل مخلوط مورد نظر به گاز و عبور آن از يك فاز ساكن اجزا سازنده اش از يكديگر جدا می شوند. حاصل اين جداسازی تعيين نوع و مقدار اجزا سازنده در مخلوط است. اين روش بسيار سريع و ساده است و برای تشخيص ناخالصی های موجود در يك ماده فرار كاربرد دارد. شرط جداسازی يك مخلوط بوسيله روش كروماتوگرافی گازی آن است كه نمونه مورد آزمايش در حين حرارت و تبديل شدن به گاز تجزيه نشود. کروماتوگرافی برای جداسازی و اندازه گیری اجزای فرار در یک مخلوط به کار میرود. این دستگاه از یک سیلندر حاوی گاز حامل(گاز حامل خنثی است و معمولا شامل نیتروژن، هلیم، آرگون و کربن دی اکسید میباشد و نوع گاز انتخابی به نوع دتکتوری که استفاده میشود بستگی دارد)، یک فلومتر برای تنظیم فشار گاز، دو محل تزریق نمونه ، یک ستون که نقش اصلی جداسازی را بر عهده دارد (به طور کلی دو نوع ستون وجود دارد، packed و capillary )، یک قسمت گرم کننده ، دتکتور و رکوردر تشکیل شده است. در GC نمونه در فاز متحرک گازی از یک ستون حاوی فاز ساکن عبور میکند. تاخیر به درجه برهم کنش با فاز ساکن و فراریت آن بستگی دارد. جهت شناسایی مواد با GC از زمان تزریق نمونه تا زمان ظاهر شدن پیک ها روی دستگاه که برای یک ماده تحت شرایط ثابت مقداری ثابت است استفاده می شود. پارامتر مهم دیگر در GC سطح زیر منحنی است.

اين دستگاه به دلیل چیدمان اختصاصی ستون ها (۵ ستون مختلف) و نحوه ارتباط آنها ، با عنوان ERGA (extended refinery gas analyzer) معروف است و کاربرد ویژه ای دارد. با آن میتوان گازهای پالايشگاهی از C1 تا C8 را به همراه H2، O2، CO، CO2 و N2 را مورد آنالیز قرار داد. مزیت و برتری GC قابلیت ترکیب شدن این تکنیک با دیگر دستگاههای تحلیلی از قبیل اسپکترومتری جرمی و مادون قرمز به منظور شناسایی اعضای جدا شده است.


کاربردها و خدمات قابل ارائه

• شناسایی و اندازه گیری کمی گازهای پالايشگاهی از C1 تا C8 به همراه H2، O2، CO، CO2 و N2


خاصیت قابل اندازه گیری

فيزيكی ، شيميايی ، ساختار


زمینه کاربردی

پزشكی ، علوم پايه ، كشاورزی ، بيوتكنولوژی و مهندسی


خدمات قابل ارائه

  • شناسایی کیفی
  • اندازه‌گیری کمی

آماده سازی نمونه

نمونه ها به صورت گاز یا مایع تزریق میشوند.


نمونه آنالیز شده


labs/chromatography/gc.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/18 10:10 (ویرایش خارجی)

تماس با ما


آدرس : خوزستان- ماهشهر- ناحيه صنعتی- خيابان دانشگاه- دانشگاه صنعتی امیرکبیر-پردیس ماهشهر
كد پستی: ۶۳۵۱۷۱۳۱۷۸
آدرس وب سايت: mahshahr.aut.ac.ir
تلفن: ۵۲۳۴۳۶۴۵-۰۶۱
فكس: ۵۲۳۴۱۵۴۶-۰۶۱
پست الکترونیک: mahshahr@aut.ac.ir
نقشه: 30.539489, 49.174165

دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر


دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر نگینی در حوزه آموزش عالی و پژوهش در کشور است. این پردیس از همکاری مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه برتر صنعتی ایران و صنایع پتروشیمی به عنوان گل سرسبد صنایع هیدروکربوری ایران ایجاد شده‌است. دو ماموریت اصلی این پردیس دانشگاهی عبارت است از: یک. پژوهش و تولید فناوری در صنایع پتروشیمی ، دو. تربیت نیروی تخصصی کیفی در سطحی بالاتر از سایر دانشگاه‌های ایرانتمام حقوق این وبگاه متعلق به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. بهار - تابستان ۱۳۹۵.

ابزار کاربر