دانشگاه صنعتی امیرکبیر- واحد ماهشهر

پیشرو در پژوهش و آموزش در صنایع پتروشیمی

ابزار سایت


events:flyers:flyer_1396_05_08_news

راه اندازی دستگاه جذب اتمی

آزمايشگاه مركزی دانشگاه صنعتی اميركبير پرديس ماهشهر دارای دستگاه‌های پيشرفته با حساسيت بالا و قابليت انجام تست‌های كيفی و كمی در زمينه‌های مختلف ( نفت، گاز، پتروشیمی، معدنی،‌ دارویی و کشاورزی ) می‌باشد. يكی از اين دستگاه‌ها دستگاه طيف سنج جذب اتمی( Atomic Absorption Spectroscopy ) می‌باشد. امروزه با توجه به كاربرد فلزات در اكثر صنايع و فرآيندهای مورد نياز بشر و همچنين اثرات زيست محيطی آنها نياز به اندازه‌گيری آنها بيش از پيش احساس می‌شود. آزمايشگاه مركزی پردیس ماهشهر با در اختيار داشتن دستگاه طيف سنج جذب اتمی بسيار مدرن كه دارای سه تكنيك شعله- كوره گرافيتی و سيستم هيدريد بوده توانايی اندازه‌گيری فلزات مختلف از جمله جيوه را در نمونه‌های طبيعی، سنتزی، صنعتی و زيست محيطی در سطح مقادير بسيار جزيی را دارا بوده و آماده ارايه خدمات به متقاضيان محترم از جمله دانشگاهيان و پژوهشگران، صنایع هیدروکربوری، صنایع دارویی، صنايع غذايی، سازمان‌های محيط زيست،اداره استاندارد و ديگر صنايع مربوطه می‌باشد.

مشخصات دستگاه
نام دستگاهطيف سنجی جذب اتمی
مدل دستگاهAnalyst 700
شرکت سازندهPerkin Elmer
کشور سازندهآمریکا

طیف‌سنجی به صورت مطالعه برهمکنش بین نور و ماده و بررسي خواص آن، با بررسی نور جذب شده توسط ماده مورد نظر می‌باشد. طيف سنجی جذب اتمي تكنيكی برای اندازه گیری تركيبات عنصری يك نمونه از طريق مطالعه انر‍ژی جذبی به وسيله اتم‌ها است. هر اتم طول موج خاصی را جذب می‌کند. بنابراين برای اندازه گیری هر عنصر منبع نور همان عنصر بکار می‌رود. نمونه پس از انحلال در حلال مناسب بصورت محلول در آمده و توسط شعله، کوره گرافیتی و یا سیستم هیدرید به اتم آزاد و خنثی و گازی تبدیل می‌شود. سپس ميزان جذب اتم‌های موجود در نمونه توسط آشكارسازاندازه‌گيري شده و غلظت آن تعيين می‌گردد. از آنجايی كه دستگاه موجود مجهز به هر سه نوع تكنيك شعله، کوره گرافیتی و سیستم هیدرید مي باشد توانايی اندازه گيری فلزات مختلف در سطح مقادير بسيار جزيی با دقت، صحت، تکرارپذیری و سرعت بالا را داراست. توسط سيستم هيدريد اين دستگاه ميتوان مقادير جيوه را در نمونه‌های سنتزی، طبيعی و نمونه‌های محيط زيستی كه از اهميت خاصی برخوردار می‌باشد اندازه‌گيری نمود.
خدمات قابل ارائه:

  • تعيين مقادير كم فلزات بعنوان آلاینده‌های محیط زیست (آب، هوا، خاک)
  • آنالیز نمونه‌های خاک در زمین شناسی
  • آنالیز فلزات و شبه ‏فلزات د‌ر ترکیبات معد‌نی طبیعی و سنتزی.
  • شناسایی و اندازه‌گیری عناصر در نمونه‌های مختلف صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
  • بررسی تاثیر نوع و مقدار فلزات در انواع واکنش‌ها
  • اندازه گیری عناصر و اثر آنها در سیستم‌های بیولوژیکی
  • اندازه گیری عناصر در نمونه‌های مختلف صنایع غذایی و دارویی
  • آنالیز آلیاژها و ناخالصی‌های موجود در آن
  • کنترل استانداردهای مختلف توسط اداره استاندارد
  • کنترل کیفیت

محل استقرار:دانشگاه صنعتی اميركبير، واحد دانشگاهی ماهشهر، آزمایشگاه مرکزی، طبقه دوم، آزمایشگاه طیف سنجی
کسب اطلاعات بیشتر

events/flyers/flyer_1396_05_08_news.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/18 10:10 (ویرایش خارجی)

تماس با ما


آدرس : خوزستان- ماهشهر- ناحيه صنعتی- خيابان دانشگاه- دانشگاه صنعتی امیرکبیر-پردیس ماهشهر
كد پستی: ۶۳۵۱۷۱۳۱۷۸
آدرس وب سايت: mahshahr.aut.ac.ir
تلفن: ۵۲۳۴۳۶۴۵-۰۶۱
فكس: ۵۲۳۴۱۵۴۶-۰۶۱
پست الکترونیک: mahshahr@aut.ac.ir
نقشه: 30.539489, 49.174165

دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر


دانشگاه صنعتی امیرکبیر - واحد ماهشهر نگینی در حوزه آموزش عالی و پژوهش در کشور است. این پردیس از همکاری مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه برتر صنعتی ایران و صنایع پتروشیمی به عنوان گل سرسبد صنایع هیدروکربوری ایران ایجاد شده‌است. دو ماموریت اصلی این پردیس دانشگاهی عبارت است از: یک. پژوهش و تولید فناوری در صنایع پتروشیمی ، دو. تربیت نیروی تخصصی کیفی در سطحی بالاتر از سایر دانشگاه‌های ایرانتمام حقوق این وبگاه متعلق به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. بهار - تابستان ۱۳۹۵.

ابزار کاربر